XVII. Mistrovství ČR v práci s motorovou pilou - Pohár VLS 2018

Štafeta družstev

Štafeta družstev 2

Uli Huber při odvětvování

Mistrovství ČR v práci s motorovou pilou se již tradičně uskutečnilo v rámci Lesnického dne ve Skelné huti. Kromě národního mistrovství probíhala souběžně i otevřená soutěž, kde byl hlavní zahraniční hvězdou loňský mistr Německa a mistr světa z roku 2014 Ulrich Huber, a soutěž družstev. V závodě plném zvratů nakonec exceloval mistr Slovenska a úřadující juniorský mistr světa Marek Lubas, který se jako jediný vyhnul technickým chybám a překonal hranici 1 600 bodů. Titul mistra republiky získal Jiří Anděl, který byl v celkovém pořadí druhý, se ziskem 1596 bodů. Třetí místo v celkovém pořadí obsadil Uli Huber. V soutěži družstev zvítězil Stihl Team Slovakia ve složení Jaroslav Kukuc, Šimon Kukuc, Tomáš Kvasničák a Marek Lubas. Z předvedených výkonů nás asi nejvíce zaujala výměna řetězu ve vynikajícím čase 9,15 s v podání nejlepšího českého juniora Jana Anděla. Podrobné výsledky soutěže můžete najít zde.

Kromě mistrovství probíhal na Skelné huti i bohatý doprovodný program, výstava a lesnické techniky s ukázkami, přehlídka trofejí, prezentace Stihl Timbersports, soutěž operátorů vyvážecích souprav a zábavný lesnický víceboj pro děti

Z pohledu diváků soutěži zřejmě úplně nepřálo počasí, neboť ve srovnání předcházejícími horkými dny bylo poměrně chladno a několikrát i lehce sprchlo. Nicméně se nemůžeme ubránit dojmu, že pro diváckou atraktivitu soutěže, jejímž smyslem by měla být i podpora zájmu mládeže o chronicky nedostatkové lesnické profese, se dalo udělat víc. Hodil by se například nějaký leták s popisem jednotlivých disciplín, tuzemského i mezinárodního systému soutěží a s přehledem rekordních výkonů. A hlavně by se povědomí o takové akci mohlo aktivněji šířit i mimo informační kanály určené pro lesnický obor. Již brzy budeme mít možnost porovnávat s bavorským šampionátem na mnichovském Interforstu a se srpnovým mistrovstvím světa v norském Lillehammeru. Uvidíme, jak si s propagací tohoto užitečného sportu poradí tam.