Friederike má na svědomí miliony kubíků

Bouře „Friederike“, která se prohnala Evropou 18. ledna, přesně 11 let po orkánu „Kyrill“, poškodila především porosty v severní části Německa. V sousedním Sasku se odhadují škody na cca milion plnometrů (Festmeter, fm nebo F) z čehož asi 620 000 připadá na zemské lesy (Staatsbetrieb Sachsenforst)  a dalších přibližně 360 000 na obecní a soukromé lesy. Jestliže rekordní škody po orkánu „Kyrill“ v roce 2007 dosáhly v Sasku cca 1,8 milionu metrů, pak „Friederike“ a říjnový „Herwart“ dohromady mají na svědomí přibližně stejný objem poškozeného dříví.

Z dalších spolkových zemí pak například Severní Porýní-Wesfálsko hlásí škody cca 1,4 milionu a Zemské lesy Dolního Saska (Niedersächsischen Landesforsten) 950 000 kubických metrů. Celkový objem kalamitního dříví ve postižených spolkových zemích přesahuje osm milionů m3. Jak se tyto významné škody projeví na cenách a do jaké míry ovlivní export dříví z ČR do Německa není zatím jasné.

Na území ČR způsobila vichřice největší škody v Ústeckém a Libereckém kraji. Přitom v Ústeckém kraji se podle různých zdrojů odhadují škody na cca 50 000 m3 s tím, že nejvíce poškozené jsou státní lesy v obvodu Lesních správ Děčín a Rumburk a v Národním parku České Švýcarsko. V Libereckém kraji se odhadují škody na 15 – 20 000 kubíků. V části Frýdlantského výběžku byl následně vyhlášen zákaz vstupu do lesů, který by měl platit až do 22. března.

Podle Forstpraxis.de a zpráv podniků Niedersächsischen Landesforsten a Sachsenforst